Mistrovství Evropy 2007

Tento článok nám poslala Simča Smejkalová.

Kategorie F2D Combat

Ve dnech 6.7. - 14.7.2007 se konalo v Srbsku Mistrovství Evropy upoutaných modelů. Z našeho Combatteamu Valašské Meziříčí jeli:

Radim Smejkal a Pavel Snoza v seniorech, já - Simona Smejkalová v juniorské kategorii. Jako doprovod s námi jela mamka Erika, moje mladší sestra Veronika a team manager Pavel Klíma.

Akce probíhala na vojenské základně v Batajnici kousek před Bělehradem.
Pátek - 6.července - Brzo ráno jsme se autem vydali přes Slovensko, Maďarko až do srbského města Bělehrad. Po osmi hodinách jízdy jsme dorazili na místo, kde jsme byli ubytováni. Byl to "Studentský dům", který nás nemile překvapil svým zařízením. Všude byla špína a jen málo věcí fungovalo. To nás ale neodradilo a těšili jsme se na dny příští.

Sobota - 7.července - Dnes večer ve 21:00 hod byl zahajovací ceremoniál na hradě Kalemegdan. Po úvodní řeči následovala vystoupení národních lidových tanců. Za zvuku slavnostní melodie následovalo defilé jednotlivých zemí. Místní děti nesly cedule s názvem státu a jeden soutěžící této země nesl národní vlajku. Vše zakončil nádherný ohňostroj. Byl to naprosto úžasný a nezapomenutelný zážitek.

Neděle - 8.července - Po oficiálním tréninku na hlavním letovém kruhu nám rozhodčí provedli přejímku letadel a kontrolu motorů. Měli jsme ještě poslední příležitost vyzkoušet letadla a naladit motory před soutěží.

Pondělí - 9.července - V 9:00 hod. se začalo lítat 1. kolo. Radimovi s Pavlem se dařilo, oba své soupeře porazili. Pavel vyhrál s Finkou Laurou Leino a Radim porazil Lotyše Peterise Brokanse. Já jsem takové štěstí neměla, mě los přidělil na první dvě kola zkušené reprezentanty z Ruska. V prvním kole to byl Dmitry Vedernikov, který se probojoval až do finále tohoto mistrovství. I když moje šance byly minimální, výhru jsem mu bez boje nenechala a dvakrát mu jeho stuhu usekla. Moje prohra byla jen o pár bodů. Počasí nám tento den přálo. Ve stínu jsme naměřili 43°C

Úterý - 10.července - Druhé kolo se začalo létat za silného větru, který odpoledne donesl déšť a výrazné ochlazení. V soubojích druhého kola zvítězil jen Pavel, který porazil Roberta Libera z Belgie. Radim utrpěl svou první prohru se Španělem Mariem Rioja. Já jsem v tomto kole prohrála s Igorem Trifonovem, který je úřadující mistr světa. Ani jemu jsem jeho výhru neulehčila. Byla jsem nadšená, když při souboji padala k zemi useknutá stuha jeho barvy. Poslední souboje tohoto kola se již dolétávaly za vydatného deště.

Třetí kolo už bylo rozlosováno beze mě. Pro přetrvávající déšť bylo třetí kolo přeloženo na další den.

Středa - 11.července Tento den nás přivítal zamračenou oblohou a studeným deštěm. Teplota poklesla o 20°C. Trička a kraťasy jsme vyměnili za bundy, kalhoty a pláštěnky. Celé třetí kolo se odlétalo v dešti. I v tomto kole se podařilo Pavlovi soupeře Sergeje Dementieva z Moldavie porazit a vyřadit jej ze soutěže. V tomto souboji se Pavel ukázal jako dobrý taktik, když při svém vedení použil pravidlo „stop combat“. Moldavec totiž cíleně atakoval jeho model bez stuhy a hrozila kolize, po které by Pavel mohl vedení ztratit. Radim v tomto kole prohrál s Finem Kimmo Valkonenem a opustil soutěž.

Po celodenním pohybu na studeném dešti jsme se všichni těšili na teplou sprchu.

Čtvrtek - 12.července - Počasí se začalo zase oteplovat a déšť ustával. Do čtvrtého kola z našeho družstva nastupoval bez jediné prohry už jen Pavel Snoza. Los mu určil Igora Dementieva, pozdějšího vítěze tohoto mistrovství. I přes maximální úsilí pilota a mechaniků, tento souboj prohrál. Ani v dalším kole se Pavlovi nepodařilo soupeře porazit. Finský junior Jussi Forss nás nemile překvapil a definitivně vyřadil České soutěžící ze soutěže. Další souboje tohoto dne jsme už vychutnávali jen jako diváci.

Pátek - 13.července V soutěži combatů zůstalo šest nejlepších pilotů. Byly to zajímavé a dost tvrdé souboje. Tento den jsme měli dost času se podívat i na ostatní letové kruhy, kde se létaly jiné kategorie. Šli jsme podpořit finálové lety českého týmu akrobatů, hlavně nadějného juniora Zbyňka.

Zajímavé bylo i finále juniorů v týmových modelech, kde to skončilo srážkou modelů. V této kategorii to není tak obvyklé, jako u combatů. Po skončení finálových letů ve všech kategoriích, byla celkem dlouhá pauza před závěrečným vyhlášením vítězů a předáváním cen. Českého družstva se vyhlašování na bedně tentokrát netýkalo, ale i tak bylo naše umístění na první velké soutěži dobré. Pavel se umístil na 13. místě, Radim na 23. místě a já na 36. místě z celkem padesáti závodníků. V družstvech jsme se umístili na devátém ístě.

Sobota - 14.července - Ráno jsme si sbalili věci, rozloučili se a vydali jsme se na cestu domů. Myslím si, že tato soutěž pro nás byla obrovským přínosem a byla pro náš Combatteam čest, že jsme mohli reprezentovat naši zemi.