Rukoväte

Rukoväť umožní pocit priameho riadenia modelu...Čo sa týka rukovätí, používajú sa rôzne vzory a typy, ktoré rozmermi držadla majú zodpovedať veľkosti ruky pilota, tak aby sa dobre dali držať. Rozmery rukovätí pre súťažné lietanie kategórií F2A, F2C a F2D sú takisto stanovené pravidlami FAI, ako aj národnými pravidlami

.

Pre lietanie s modelmi kategórie combat, sú najrozšírenejšie rukoväte typu MAGNUM (obr.1), produkcie firmy Mezlík Modelbau z Brna. Typická pre túto rukoväť, je možnosť nastavovania aj počas letu.

Nariadenie upútaného modelu je potrebné používať špeciálnu rukoväť. Na pripojených obrázkoch sú informatívne predstavené dva druhy rukoväte, ktorých princíp ovládania je dostatočne jasný. Rukovätí existuje niekoľko typov, jednak skoro bizarná rukoväť pre kategóriu F2A (obr.5), cez špeciálne rukoväte sovládaním viacerých prvkov používajú sa v kategóriách makiet), až po rukoväte pre kategóriu F2D, splynulou reguláciou neutrálnej polohy výškovky. Postupom času si modelár zvykne na na svoj osvedčený typ, na ktorý nedá dopustiť.

Dva možné námety na rukoväť sú na nasledujúcich obrázkoch 2 a 3. Ďalšie možné riešenie rukoväte popisujem v TOMTO ČLÁNKU.

obr.1

obr.2

obr.3

Na obrázku 2, je rukoväť zjedného kusa duralového plechu. Držadlo je možné vyrobiť zdvoch kúskov lipy, alebo balzy hrúbky 8mm. Vprednej priečke rukoväte sú vyvŕtané otvory na upevnenie karabíniek tak, aby sa dala nastaviť ich rozteč. Upevnené sú tiež pomocou krídlovej matice. Na obrázku 3, je rukoväť zpásiku plechu, jej držadlá sú zdrevených hranolov. Pútacie lanko je oceľové spriemerom 1 mm, prechádza otvormi vprednej strane rukoväte aje možné doregulovať neutrálnu polohu kormidla. Zaistené je skrutkou skrídlovou maticou.

obr.3

obr.4

Rukoväte na obrázkoch 3 a 4, sú určené na riadenie modelov kategórie ŠUM alebo F4B. Zobrazené rukoväte majú pridaný ovládač na doplnkovú funkciu, napríklad ovládanie otáčok motora. V dnešnej dobe sú ale prevažne používané na ovládanie prvkov makety elektronické obvody, využívajúce servá RC modelov.

Pre začiatok však bude vhodnejšie začať s menším počtom funkcií, na ktorý bude postačovať klasická mechanická rukoväť. Ktorá z nich je najideálnejšia, to si treba premyslieť a určiť podľa modelu, ktorý chceme riadiť.

obr.5

Pavol Barbarič

Copyright © Domovská stránka upútaných modelárov / Slovak CL Homepage
Všetky práva vyhradené

Publikované: 20.04. 2007 (6165 čitateľov)

[ Späť ]Design layout by Stefan Nagtegaal and Steven Wittens.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.01 sekúnd