Vitajte na stránke venovanej upútaným modelom!

Odporúčame ZAREGISTROVAŤ sa, čo umožní prístup do diskusného fóra, alebo napríklad POSLAŤ ČLÁNOK, ktorý bude po prípadnej úprave zverejnený.
Vstup pre administrátorov.


O čom sú upútané modely?

V prvom rade je potrebné povedať, že aj napriek všetkým vyhláseniam typu "upútané modely sú prekonané", alebo: "upútané modely postupne zaniknú a nahradia ich RC modely...", sa upútané modely stále lietajú, aj keď sa o nich toľko nepíše. Dokonca v dnešnej dobe, keď sú v bežnom sortimente výkonné jednosmerné a trojfázové elektromotory a výkonné napájacie zdroje, tak sa otvára veľmi zaujímavé pole pre modelárov, ktorí si radi zaexperimentujú. Dokonca si trúfam povedať, že toto by mohla byť cesta, ako upútané modelárstvo ešte viac spopularizovať.

A preto treba zdôrazniť, že upútané modelárstvo nepatrí iba minulosti, ale lieta sa stále, aj keď nie v takom rozsahu ako v dávnejšej dobe. Vďaka vcelku priaznivým ekonomickým nákladom spojeným s nenáročnosťou na veľkosť letového priestoru, je možné dúfať v oživenie upútaného lietania a jeho návratu k popularite. Mnohí ľudia, ak sa začne hovoriť o leteckom modelárstve, respektíve o modelárstve ako takom, si hneď predstavia stavbu plastikových modelov, alebo myslia na modely RC kategórií. A to aj bez ohľadu na existenciu ďalších dvoch veľmi zaujímavých kategórií leteckého modelárstva: VOĽNÉ MODELY a UPÚTANÉ MODELY. Aj keď obe zdanlivo neponúkajú to čo ponúka realizmus letu RC modelu, ale ponúkajú rovnako náročné a pritom jedinečné súťažné príležitosti, pri upútaných modeloch navyše umocnené pocitom PRIAMEJ interakcie modelu na riadenie - priamu a bezprostrednú odozvu, ktorá je cítiť priamo v ruke.

Základným princípom je let po kruhovej dráhe v rovinnom lete, ale inak na hornej polguľovitej ploche (nad hlavou), pri vykonávaní akrobatických obratov pri kategórii F2B, či modelárskeho súboja v kategórii F2D. A určitým spôsobom atmosféru pretekov formule jeden, prippmínajúce modely pretekov tímov, kde má každý pilot svojho mechanika, ktorého úlohou je, počas medzipristátia modelu doplniť palivo, znovu naštartovať a vypustiť model, čo sa, v prípade špičkových tímov udeje v čase okolo dvoch sekúnd od momentu, kedy mechanik model pri pristátí chytí do ruky (motor samozrejme nebeží).

Upútaný let je rozhodne rovnako, v niečom možno aj viac, atraktívny, ako sú atraktívne RC modely.


Tímové modely na tráve?

F2C, F2F/UTR, GY

Nadpis vyzerá trochu bláznivo, ale je to fakt, minimálne na tréning to stojí za úvahu.


Pavol Barbarič

To, čo by každý pilot, alebo mechanik F2C povedal, že nie je možné, poľskí modelári, ktorí nemali možnosť pevnej plochy vyskúšali a podľa všetkého to funguje. Jasné, že to nie je celkom ideálne riešenie, ale na tráve sa tímy evidentne lietať dajú.

Aktuality

Aktuality | Archív aktualít |

Landres 2008

Súťaže (propozície a výsledky)

Taký malý denník z MS upútaných modelov. Podujatie sa koná v sevoro-západnom Fracuzsku, v oblasti Moselle, ktorého správnym centrom je mestečko Landres. Nachádza sa asi 70 kilometrov južne od Luxemburgu.

Keďže si poznámky píšem len narýchlo,tak vynechávam diakritiku :-)

Špičková akcia

Súťaže (propozície a výsledky)
POĎME SPOLU LIETAŤ

Viem, že nie je medzi účkami písať o RC modeloch. Ale zúčastnil som sa jednej perfektne pripravenej akcie, práve hlavne pre RC modely. LMK Istropolitana, pod vedením manželov Soni a Igora Ňaňovcov, usporiadal letecko-modelársky deň "Poďme spolu lietať.

Niečo málo o vrtuliach

o modeloch a veciach suvisiacich
Meno Ing. Jaroslava Lněničku, je v národe leteckých modelárov pojmom.
Mnohí z nás opatrujú vo svojej knižnici ako oko v hlave knihu Letecké modelářství a aerodynamika, ktorej je spoluautorom. Tí, ktorí ju nevlastnia, ho určite poznajú ako autora mnohých článkov v časopise Modelář a metodických príručiek. Nasledujúce riadky, ktoré budete čítať, sú venované téme:

Lietanie je láska

F4B, SUM helikop nám odoslal(a) nasledujúci článok:

Pred tromi desiatkami rokov som pričuchol k modelarčine práve cez upútané modely. Pottom sa všetko zvrtlo tak, že nezostalo veľa času na modelárstvo. Len počas ZVS som lietaval na ihrisku s vlastnoručne postaveným Z 50 L.

Článok zatiaľ nikto nehodnotil Vytlačiť článok F4B, SUM

Mistrovství Evropy 2007

Súťaže (propozície a výsledky) Tento článok nám poslala Simča Smejkalová.

Kategorie F2D Combat

Ve dnech 6.7. - 14.7.2007 se konalo v Srbsku Mistrovství Evropy upoutaných modelů. Z našeho Combatteamu Valašské Meziříčí jeli:

Radim Smejkal a Pavel Snoza v seniorech, já - Simona Smejkalová v juniorské kategorii. Jako doprovod s námi jela mamka Erika, moje mladší sestra Veronika a team manager Pavel Klíma.

Svetový pohár upútaných modelov Svitavy 2007

Súťaže (propozície a výsledky)

Súťaž SP pre upútané modely, v kategórii F2D, sa konala v termíne 23. - 24.6. 2007. Usporiadal ju MK Brno, v prekrásnom areáli "Cihelna", vo východočeskom meste Svitavy. Vo výbornej atmosfére sa cez víkend odlietalo 9 kôl prekrásnych a korektných súbojov. Sobotný večer bol už tradične usporiadaný večierok pri táborovom ohni a super atmosfére.

Kto svitavský areál pozná, môže potvrdiť, že nám na Slovensku veľmi chýba takýto areál pre upútané modely, možno nie len pre upútané:
Pozrieť areál letecky

Pavol Barbarič

ME upútaných modelov 2007

Súťaže (propozície a výsledky)

ME pre upútané modely sa v tomto roku konajú v Srbsku. Akcia je situovaná na vojenskú leteckú základňu Batajnica, približne 25 kilometrov pred hlavným mestom Srbska - Belehradom (link na satelitný snímok). Batajnica je súčasťou mestskej časti Zemun. Viac informácii o Batajnici.

SP Sebnitz 2007, výsledky

Súťaže (propozície a výsledky)

14. Sächsische Schweiz-Cup, 2. - 3.6. 2007

Výsledky

SP Bitterfeld - výsledky

Súťaže (propozície a výsledky) speedpilot nám odoslal(a) nasledujúci článok:
3. - 4. 5. 2007 sa v mestečku Bitterfeld, konala súťaž SP upútaných modelov.
20 článkov (2 stránok, 10 článkov na stránku)
[ 1 | 2 ]
Prejsť na:Design layout by Stefan Nagtegaal and Steven Wittens.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.08 sekúnd